barvadreva.cz

Cesta dřeva

Cesta dřevěné misky.

Každá mísa má svou cestu, od chvíle kdy byla součástí stromu až po krásnou barvami hrající dekorační mísu stojící na Vašem stole.

Tuto cestu Vám teď popíšu:

Každý strom vyroste ze semínka. Celý život tiše stojí na svém místě a zvelebuje své okolí svým vzhledem, energií a plody. Na konci svého života po sobě zanechává své tělo tvořené miliony buněk. Materiál který jsme nazvali dřevo.

V tuto chvíli, když je strom na konci svých dní přicházím, abych dřevu vdechl nový život. Kmen, větve a pařez rozřežu a dovezu ke své dílně. Tady z každého kousku dřeva vysoustružím ručním dlátem na hrubování polotovar. Polotovar je vlastně taková miska jen hrubě osoustružená s tlustou stěnou. Už zde se mísa tvaruje podle možností daného kusu dřeva, které je často křivolaké plné děr a suků. Málokdy se dá předvídat konečný tvar mísy.

Polotovar je však mokrý a při rychlém vyschnutí by popraskal a znehodnotil se. Proto se musí velmi pomalu sušit s ohledem na okolní vlhkost. To trvá kolem jednoho roku.

Když je polotovar řádně vyschlý značně se pokroutil a občas i přes pomalé sušení praskne. Tvar mísy se zde za použití ručních soustružnických dlát znovu přizpůsobuje.

Mým cílem není ukázat jen kvalitní řemeslnou práci, ale chci co nejlépe vyzdvihnout přirozenou barvu a strukturu dřeva na hotovém výrobku. Proto jemně vysoustruženou mísu ještě brousím a následně leštím.

Někdy se nešlo vyhnout prasklinám a vadám. Takové mísy musí znovu přizpůsobit svůj tvar a vznikají pak tvary listů, srdcí, květů a další.

Mísy napouštím přírodním vařeným lněným olejem. Tento olej po napuštění do dřeva vysychá. Tím je vyplněn volný prostor mezi vlákny dřeva. Po zaschnutí oleje mísu ještě přeleštím a hadříkem lehce natřu sezamovým olejem. Který se pak používá na údržbu mísy.


barvadreva.cz